Team Singapore

Singapore’s medallists yesterday

GOLD (11)

  • Daphne Tan

(Bowling: Women’s singles)

  • Mervyn Toh

(Canoeing: Men’s K1-200m)

  • Sarah Chen

(Canoeing: Women’s K1-200m)

  • Jovina Choo, Terena Lam, Dawn Liu, Daniella Ng

(Sailing: Female fleet racing keelboat)

  • Stanley Chan, Anthony Kiong, Colin Ng

(Sailing: Male fleet racing keelboat)

  • Bernie Chin

(Sailing: Male Youth Laser Radial)

  • Colin Cheng

(Sailing: Male Laser Standard)

  • Joseph Schooling

(Swimming: Men’s 100m butterfly)

  • Tao Li

(Swimming: Women’s 100m backstroke)

  • Quah Zheng Wen

(Swimming: Men’s 400m individual medley)

  • Joseph Schooling, Danny Yeo, Clement Lim, Quah Zheng Wen

(Swimming: Men’s 4x100m freestyle relay)


SILVER (17)

  • Mark Lee, Timothy Lee

(Diving: Men’s 3m synchronised springboard)

  • Jazreel Tan

(Bowling: Women’s singles)

  • Tan Chin Chuen, Chong Koi Kiat

(Canoeing: Men’s C2-200m)

  • Mervyn Toh, Syaheenul Aiman Nasiman

(Canoeing: Men’s K2-200m)

  • Bill Lee, Jori Lee, Syaheenul Aiman Nasiman, Brandon Ooi

(Canoeing: Men’s K4-200m)

  • Stephenie Chen, Suzanne Seah

(Canoeing: Women’s K2-200m)

  • Sarah Chen, Geraldine Lee, Annabelle Ng, Soh Sze Ying

(Canoeing: Women’s K4-200m)

  • Caroline Chew

(Equestrian: Dressage individual)

  • Gabriel Gan

(Gymnastics: Men’s pommel horse)

  • Hoe Wah Toon

(Gymnastics: Men’s floor exercise)

  • Abel Lim, Ong Jun Hong, Lim Zhong Xian

(Shooting: Men’s 50m rifle-prone team)

  • Low Jiang Hao

(Shooting: Men’s skeet)

  • Low Jiang Hao, Eugene Chiew, David Chan

(Shooting: Men’s skeet team)

  • Peter Gilchrist, Chan Keng Kwang

(Billiards and snooker: Men’s English billiards doubles)

  • Victoria Chan

(Sailing: Female Laser Radial)

  • Quah Ting Wen

(Swimming: Women’s 200m butterfly)

  • Pang Sheng Jun

(Swimming: Men’s 400m individual medley)


BRONZE (6)

  • Freida Lim

(Diving: Women’s 10m platform)

  • Javier Tan

(Bowling: Men’s singles)

  • Jasmine Ser, Li Yafei, Cheng Jian Huan

(Shooting: Women’s 50m rifle-prone team)

  • Samantha Yom

(Sailing: Female Youth Laser Radial)

  • Lim Chun Kiat, Tey Choon Kiat

(Billiards and snooker: Men’s snooker doubles)

  • Shanti Pereira

(Athletics: Women’s 100m)